Máme za sebou úspešné podujatie Budujeme vzťahy. Tentokrát sa uskutočnilo v penzióne Dolina v obci Vinné, neďaleko Zemplínskej Šíravy. Podujatie bolo určené pre predsedníčky a predsedov základných organizácií. V príjemnej spoločnosti si spoločne užili 5 dní. Hlavnou vedúcou podujatia bola Sonička Kačíková, predsedníčka ZO Dubnica, ktorá nám o ňom napísala viac.

„Po roku sa 22 dobrovoľníci z celého Slovenska, pracovníci s mládežou z Detskej organizácie FÉNIX, stretli na tradičnom projekte Budujeme vzťahy, cieľom ktorého je nielen vzájomne sa spoznať, navzájom sa obohatiť o nové skúsenosti, realizovať zaujímavé workshopy, ale aj stráviť 5 dní tentokrát na Zemplínskej Šírave. Prvý deň patril zoznamovacím aktivitám. Na druhý deň po daždi a búrkach vyšlo slnko, preto sa účastníci projektu rozdelili do viacerých skupiniek a počas dňa sa venovali rôznym aktivitám – turistike, poznávaniu okolia, relaxu. Navštívili susedné Maďarsko, prešli sa po visutom moste a spoznávali malebný Tokaj . Turistickí nadšenci vyšli na Viniansky hrad i Sninský kameň. Večerný workshop viedli mladé a veľmi kreatívne psychologičky z IPčka. Téma bola nanajvýš aktuálna – duševné zdravie a stres. Účastníci projektu sa prostredníctvom zaujímavých aktivít dozvedeli, ako tento stres zvládať. Tretí deň strávili účastníci projektu prevažne v okolí Zemplínskej šíravy spoznávali ju z palúb motorových člnov, ale aj zo sedla bicykla. Vyskúšali aj wellness v penzióne Dolina, ktorý účastníkom poskytol dočasné útočisko. Témou večerného workshopu bol folklór ako nástroj neformálneho vzdelávania.  Večer bol plný hudby, spevu, tanca. Našim priateľom z Gemerskej Polomy sa podarilo postaviť na nohy aj tých, ktorí si doposiaľ mysleli, že tancovať nevedia alebo nechcú.  Účastníci sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií a vypočuli si viacero piesní z Gemera v podaní  rodiny Vnenčákovcov, ktorým to neskutočne ladí. Štvrtý deň patril spoznávaniu okolia Vinianskeho jazera i relaxu v Thermalparku Šírava a večer malej výmene skúsenosti. Mária Maňáková  predstavila projekt Letné školy školičky aj s príkladmi dobrej praxe. Soňa Kačíková hovorila o medzigeneračnom dialógu. Aktivitou  si účastníci projektu overili,  či majú predsudky voči iným generáciám a búrali stereotypy. Medzigeneračné učenie a dialóg je témou pre rok 2025.  Napokon  Jarka Gaálová sprostredkovala vlastné skúsenosti z práce so sociálne vyčlenenou komunitou a naučila prítomných účastníkov  odlievať sviečky. Zároveň  spoznali, čo je enkaustika a tvorili nádherné obrázky pomocou voskoviek a špeciálnych enkaustických žehličiek. Tento ďalší veľmi originálny a zaujímavý workshop ukončil oficiálny program projektu, vďaka ktorému sa môžu členovia našej DO Fénix stretávať, navzájom sa spoznávať a budovať vzťahy.“

Svoje dojmy z podujatia nám napísali účastníčky a účastníci. Prečítajte si o tom, ako sa na podujatí cítili, čo ich najviac zaujalo a či by ho ostatným predsedníčkam a predsedom do budúcna odporučili.

„V týždni od 5.do 9.augusta sme sa zúčastnili podujatia Budujeme vzťahy. Východ Slovenska -Zemplínska Šírava nás v pondelok privítala dažďom. Po zvítaní s ostatnými účastníkmi, sme prelomili ľady zoznamovacími energizermi a predstavili sme činnosť našich základných organizácií. V ďalších dňoch sme spoznávali okolie. Plavili sme sa motorovou loďou po Šírave, kúpalisko sa vo Vinianskom jazere, podnikali dlhé prechádzky, spoznávali Tokaj. Nezabudnuteľný zážitok bola prechádzka po 700 metrovom moste, ktorý patrí k najdlhším visutým mostom na svete. Večerné programy nás poučili, zabavili, inšpirovali. Zaujímavé a nové nápady určite obohatia činnosť našich základných organizácií. Vďaka DO Fénix, vedúca Sonička a všetci účastníci za skvelý čas s Vami.“

Majka Maňáková (ZO Handlová)

„Projektu Budujeme vzťahy sme sa zúčastnili druhýkrát. Tento rok sme spoznávali región Zemplína. V priebehu celého týždňa sme si cez deň užívali spoločný relax s našimi fénixáckymi priateľmi. Využili sme služby wellnesu v penzióne, plavili sme sa na našom slovenskom mori a prebádali sme aj blízky Thermal park Šírava. Večery patrili spoločným podujatiam a vzájomnému spoznávaniu. Asi najakčnejší bol večer venovaný folklóru, kedy sme sa horlivo učili tancovať čardáš. Deti zaujalo odlievanie sviečok a maľovanie technikou enkaustiky. Tento týždeň splnil naše očakávania. Oddýchli sme si, načerpali nové sily a spoznali sa navzájom z novej perspektívy. Dúfame, že tento projekt bude naďalej pokračovať, pretože sme práve vďaka nemu bohatší o nové skúsenosti, poznatky a priateľstvá.“

Jarmila Gaálová (ZO Krásnohorské Podhradie)