Vo štvrtok 12. septembra 2024 odštartovalo tradičné celoslovenské stretnutie fénixákov. Jeho už 16. ročník tento rok zavítal na ďaleký východ Slovenska – do Sniny. Na Sninských rybníkoch sa v roku 2009 uskutočnil prvý ročník tohto úspešného podujatia. Po 15 rokoch sme sa sem vrátili a užili si rovnako skvelé prostredie a atmosféru Vihorlat resortu.

Tento rok sa stretnutie nieslo v téme vesmíru, keďže práve túto tému zvolili účastníci minuloročného stretnutia. My sme sa tejto témy chytili a pripravili deťom galaktický program s názvom „Vesmír a vesmírny odpad„, ktorý odštartoval vo štvrtok večer. Po dlhej a náročnej ceste sa 15 základných organizácií – Banská Bystrica, Handlová, Humenné, Klenová, Košická Belá, Kráľová pri Senci, Krásno nad Kysucou, Krásnohorské Podhradie, Poloniny, Rožňava Komenského, Rožňava, Spišská Nová Ves, Stará Turá, Trebišov a Zemplínska Teplica stretlo na mieste činu. Predstavovanie organizácií tentokrát prebehalo prostredníctvom Speed datingu. Deti spoločne „randili“, spoznávali sa a zisťovali rôzne zaujímavosti o svojej činnosti, členoch a vedúcich. Vo štvrtok večer sme okrem iného zverejnili aj víťazov etapovej hry „IT si pripojená /pripojený“, ktorá prebiehala v prvom polroku 2024. Naša metodička Maťka pre víťazov pripravila diplomy a ceny a predstavila tiež tému etapovej hry na rok 2025. Účastníkom stretnutia sa krátko prihovoril Marek Džalaj, podpredseda DO FÉNIX a zároveň narodeninový oslávenec. Počas prvého večera teda nechýbala ani torta a spev.

Tradičnou súčasťou celoslovenského stretnutia je aj Detská konferencia SÚ MEDZI NAMI, tento rok s podtitulom „Vesmírne dobrodružstvo„. Piatkový program sme zahájili jej prvou časťou – návštevou Observatória na Kolonickom sedle, ktoré je vysunutým pracoviskom Vihorlatskej hvezdárne v Humennom. Riaditeľka Vihorlatskej hvezdárne v Humennom, pani Mária Kulanová nad podujatím dokonca prevzala záštitu, za čo jej srdečne ďakujeme. Milí páni astronómovia a pracovníci observatória nás po skupinkách previedli celým areálom. Mali sme možnosť pozorovať slnečné erupcie, vidieť Vihorlatský národný teleskop – druhý najväčší teleskop na Slovensku a určiť čas na slnečných hodinách. Okrem toho sme strávili príjemnú hodinku v planetáriu. Pri tlmenom svetle a tichom rozprávaní nejeden z nás aj zaspal. Tí, ktorým sa to nepodarilo mali možnosť vidieť súhvezdia a planéty na hviezdnej oblohe. Druhá časť detskej konferencie prebehla po obede priamo na Sninských rybníkoch. Svojou návštevou nás poctili dvaja páni, hostia živej knižnice. Ako prvý nám svoj inšpiratívny príbeh porozprával Matúš Rotbauer, ktorý je žiakom Gymnázia J. Matušku v Galante. Matúš vedie na škole astronomický krúžok a je nadšencom astrofotografie. Zúčastnil sa tiež niekoľkých súťaží, v ktorých dosiahol skvelé úspechy. Na druhého hosťa nedočkavo čakali nielen deti ale aj dospelí. V roku 1999 totiž tvár Ivana Bellu poznal azda každý, stal sa totiž prvým slovenským kozmonautom. Veľmi si vážime, že brigádny generál vo výslužbe Ing. Ivan Bella prijal naše pozvanie a porozprával nám príbeh jediného Slováka, ktorý prekročil hranicu vesmíru. Účastníci konferencie s otvorenými ústami hltali každé jeho slovo, nechýbali ani vtipné príhody a kuriozity, ktoré kozmický let Sojuz TM-29 do vesmíru sprevádzali. Po večeri bolo na programe pozorovanie hviezdnej oblohy, čo nám však prekazilo počasie. Po slnečnom dni prišli oblaky a dážď. Pán astronóm zvolil plán B a porozprával nám o unikátnom Parku tmavej oblohy v Poloninách a následkoch svetelného smogu. Aby sme nesvietili zbytočne, zhasli sme svetlá a tancovali v závere dňa v pravej diskotékovej atmosfére.

V sobotu sme na Sninských rybníkoch očakávali dážď, preto sme plánovanú mestskú hru v Snine zrušili. Počasie sa však umúdrilo a tak sme to využili na krátku prechádzku ku rybníkom. Po sedavom programe v piatok prechádzka všetkým prospela. Okrem nej sme doobedie strávili aj obľúbenou hrou „Služby“. Každá izba si vytvorila vlastný podnikateľský plán a poskytovala služby ako napríklad kaderníctvo, kozmetika, masáže, veštenie, kasíno alebo psychologickú poradňu. Prevádzku najskôr schválili naše pracovníčky daňového úradu, hygieničky a manažérky BOZP. Potom už nasledovalo samotné využívanie služieb. Účastníkov hra natoľko bavila, že sme s ňou pokračovali aj počas poobedného oddychu. Ako najúspešnejšie a najziskovejšie sa ukázalo veštenie :D. Poobedný program patril indíciovej hre „Ideme do vesmíru“, ktorú do maličkého detailu pripravila naša metodička Maťka. Základné organizácie v nej absolvovali fyzický aj vedomostný výcvik na let do vesmíru a dokonca odpálili vlastnú raketu, ktorá bola vyrobená z octu a sódy bikarbóny. Všetkým účastníkom sa hru podarilo prejsť a podľa ich slov sa im veľmi páčila. Voľné chvíle počas celého stretnutia viacerí účastníci využívali na nacvičovanie vystúpení na Minitalent. Ich chvíľa nastala práve v sobotu večer, kedy sa v Minitalente Fénixu predstavilo až 15 súťažiacich. Takúto bohatú účasť si azda ani nepamätáme. Kvantita však nebola na úkor kvality. Očarili nás spevácke, hudobné, tanečné, recitačné, kúzelnícke, komické a tiež kuriózne talenty. Poznáte niekoho, kto vie hovoriť slová a vety odzadu? My už áno! Talentované fénixáčky a fénixáci nás zabávali do neskorého večera a nechýbala ani afterparty. Záverečnou diskotékou deti tanečne sprevádzali mladé vedúce Nelka, Sárka, Tamarka, Laura a Emka a mladý vedúci Filip.

Víťazky a víťazi Minitalentu Fénixu 2024:

1.miesto – Ján Urban (ZO Zemplínska Teplica) – hra na flautu
2.miesto – Alexandra Kováčová a Michaela Vassová (ZO Poloniny) – tanec
3.miesto – Sára Benianová (ZO Stará Turá) – spev

Cena poroty – Ema Deáková (ZO Kráľová pri Senci) – kúzelníctvo
Cena poroty – Tiffany Morová (ZO Rožňava Komenského) – prednes prózy

Cena publika – Filip Minčič (ZO Poloniny) – spev

Všetkým účastníčkam a účastníkom celoslovenského stretnutia ďakujeme a veríme, že sa im v Snine páčilo. Vidíme sa o rok na 17. Celoslovenskom stretnutí fénixákov!